Iniekcje ciśnieniowe
Jedną z metod stosowanych w celu wzmocnienia i uszczelnienia konstrukcji budowlanych jest iniekcja ciśnieniowa. Polega ona na nawierceniu w betonowej powierzchni otworów, w które następnie wtłaczana jest specjalnie przygotowana substancja syntetyczna. Szczelnie wypełnia ona wszystkie ubytki, przywracając elementom konstrukcyjnym pierwotną wytrzymałość. W charakterze iniektu najczęściej wykorzystuje się żywice poliuretanowe lub epoksydowe, żele akrylowe lub preparaty na bazie silikonowych emulsji. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest w przypadku miejsc, w których utrudniony dostęp nie pozwala na zastosowani innych rozwiązań.
Jest wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na jakość betonu i przyczyniać się do powstawania rys i pęknięć. Najczęściej są one wynikiem działania naprężeń związanych z nadmiernym obciążeniem, skurczem betonu, ruchami podłoża lub zmianami temperatury. Wypełnianie uszkodzeń metodą iniekcji ciśnieniowej nie tylko poprawia estetykę elementów konstrukcyjnych. Żywica po utwardzeniu posiada parametry zbliżone do betonu, dzięki czemu doskonale spaja brzegi i umożliwia właściwe przenoszenie obciążeń. Zapobiega ona również wnikaniu w głąb wilgoci, która może powodować korozję metalowych elementów zbrojenia i przyczyniać się do powstawania nowych ubytków.
Proces iniekcji ciśnieniowej rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia rysu z luźnych okruchów oraz kurzu. Następnie wzdłuż pęknięcia, po obu jego stronach nawierca się pod kątem 45 stopni otwory. Powinno się zachować pomiędzy nimi około 15 centymetrów odstępu. W otworach umieszcza się tzw. pakery czyli specjalne końcówki, przez które pod ciśnieniem wtłaczana będzie substancja wypełniająca. Po jej całkowitym związaniu, dysze można usunąć otworów.
Do najważniejszych zalet iniekcji ciśnieniowej z pewnością należy estetyka – jest to metoda, która nie powoduje dużego zapylenia oraz uciążliwego hałasu. Nie wymaga ona również silnej ingerencji w strukturę budynku i charakteryzuje się wysoką trwałością, dlatego też z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności.