Taśmy kompozytowe 2020-05-28T14:03:55+02:00

Taśmy kompozytowe

Przed opracowaniem metod wykorzystujących włókna CFRP wzmacnianie konstrukcji betonowych następowało głównie poprzez zwiększanie przekroju poprzecznego poszczególnych elementów albo stalowe zbrojenia. Obie te metody są niezwykle pracochłonne, wymagają użycia specjalistycznego, ciężkiego sprzętu i nie w każdej sytuacji były możliwe do zastosowania. Taśmy kompozytowe pozwoliły nie tylko na przyspieszenie całego procesu naprawy betonu, ale również uzyskiwanie trwalszych i bardziej satysfakcjonujących rezultatów.

Z czego zbudowane są taśmy kompozytowe?

Kluczem skuteczności taśm CFRP są unikatowe włókna węglowe zatopione w termoplastycznej żywicy epoksydowej, w której ułożone są one liniowo i jednokierunkowo. Charakteryzują się one bardzo wysoką odpornością na czynniki chemiczne oraz skrajne temperatury, a także niewrażliwością na rozciąganie. Zadaniem matrycy jest równomierne rozprowadzanie obciążeń, a także ochrona samych włókien przed czynnikami zewnętrznymi.

Niewielka masa włókien sprawia, że aplikacja taśm nie tylko nie jest czasochłonna, ale również nie podnosi znacznie całkowitej masy samej konstrukcji. Najważniejsze wymaganie, jakie trzeba spełnić, to odpowiednie przygotowanie podłoża – ewentualne nierówności na powierzchni mogą wpłynąć na trwałość przyczepu taśmy.

Uniwersalne zastosowanie taśm CFRP i wieloletnia trwałość

Wzmacnianie konstrukcji betonowych i żelbetowych taśmami CFRP charakteryzuje się dużą efektywnością. Szacuje się, że przy odpowiednio dobranym zbrojeniu nośność elementu może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość wykonania taśmy o dowolnym rozmiarze – pozwala to dopasować wzmocnienie do indywidualnych wymagań każdej poszczególnej realizacji.

Przez lata działalności nasza firma miała okazje wykonać liczne wzmocnienia taśmami CFRP, nie tylko na terenie Krakowa, ale również całego kraju. Doświadczona kadra pozwala nam prowadzić prace szybko, sprawnie i na wysokim poziomie.