Wzmacnianie konstrukcji włóknami węglowymi 2019-10-02T09:49:25+02:00

Wzmacnianie konstrukcji włóknami węglowymi

Ekspozycja na działanie czynników atmosferycznych, upływ czasu, intensywne użytkowanie lub uszkodzenia powstałe na skutek uderzeń mechanicznych mogą osłabiać wytrzymałość elementów konstrukcyjnych. Aby przywrócić ich pierwotną nośność i sztywność konieczne jest zastosowanie odpowiednich wzmocnień. Wraz z rozwojem technologii materiałowych spopularyzowała się metoda wykorzystująca do tego celu taśmy i maty kompozytowe. Ze względu na wysoką skuteczność jest to jedno z rozwiązań wykorzystywanych również w naszej firmie.

Włókna węglowe, nazywane często również CFRP, to niemetaliczne pasma, zatopione w matrycy epoksydowej. W matach tworzą one zwartą strukturę o jedno- lub wielokierunkowym rozłożeniu. Charakteryzują się one niewielką masą własną, która nie stanowi dla konstrukcji dodatkowego obciążenia, oraz grubością warstwy naprawczej nie przekraczającej kilku milimetrów. Wysoka odporność na rozciąganie oraz sprężystość stanowią dodatkowe zalety. Wzmacnianie z użyciem włókien węglowych jest też stosunkowo proste, ponieważ nie wymagają one skomplikowanego przygotowania i dają duże możliwości, jeśli chodzi o kształtowanie. Zbrojenie wykonać można sprawnie i szybko, nie ma również problemu z transportem jego poszczególnych komponentów. Uzyskany za pomocą taśm CFRP efekt jest trwały – doskonale opierają się one zarówno korozji jak i efektom zmęczenia materiału.

Wartą podkreślenia cechą włókien węglowych jest również ich uniwersalność – można używać ich do wzmacniania konstrukcji z różnorodnych materiałów, między innymi stali, żelbetu oraz drewna. Dla lepszej estetyki po zakończeniu prac system pokryć można warstwą zaprawy lub farby.

Aby poprawić efektywność prac stosuje się również taśmy wstępnie sprężone. Wykonane w ten sposób zbrojenie od razu po naciągnięciu przejmuje obciążenie konstrukcji i charakteryzuje się lepszą wydajnością w stosunku do wzmocnień instalowanych technikami biernymi.